גודוצ’י

גוּדוּצִ'י

שמות בסנסקריט: גודוצ’י (Guduchi), אמריט (Amrut)          שם בעברית: גודוצ’י

שם בוטני:   Tinospora cordifolia 
חלק הצמח בשימוש: גבעול

משמעות אחד משמות הגודוצ’י – אמריט – היא נקטר. אכן, זהו צמח שמתאים למגוון מצבים גדול וגם לאנשים בריאים מכיוון שהוא מחזק מערכתית. מטפס יפייפה עם עלים בצורת לב, ללא ספק אחד מהצמחים היפים בגינה שלנו.
גודוצ’י פועל על מערכות שונות. הוא מרגיע את שלושת הדושות, מחזק עיכול ומעכל אמה – ומכאן שמתאים לרוב המצבים האקוטיים ובפרט לחום גוף.
עם זאת פעולתו החשובה ביותר היא ניקוי הדם. אמנם יש עוד הרבה צמחים מנקי דם, אבל מעטים מהם גם מחזקים במקביל. לכן ניתן לראות אותו באינספור פורמולות למחלות דם וכבד ולמחלות עור.
גודוצ’י הוא הצמח הראשון שצ’רקה מציין למצבי עודף משקל. שוב – בעודף משקל איננו מִתְכַּוְנֶנִים רק להסרת קילוגרמים, יש רבדים רבים נוספים בהם אנו מטפלים. גודוצ’י עושה זאת בהצלחה, אם כי בדרך כלל לא כצמח בודד.
הערה אחרונה חביבה – גודוצ’י מצוין בטקסטים כמשפר יכולות חשיבה (מדהיה רסיאנה).
עם כל כך הרבה התוויות, האם יש מצבים שלא ניתן אותו? בהחלט. גודוצ’י הוא בעיקר מר, ולמרות שהוא מאזן את שלוש הדושות, ללא ספק הוא לא יהיה בחירה ראשונה במצבי ואטה.

איכויות איורוודיות   

עוצמה (ויריה): חום
טעם שאחרי העיכול (ויפאק): מתוק           
טעמים: מר, מכווץ
השפעה על הדושות: מאזן את שלוש הדושות, אך בעיקר פיטה 
מאפיינים: קל
פעולות (קרמה) עיקריות: מחזק מערכתית, מטהר דם, מוריד חום גוף, משפר יכולות חשיבה, מדליק תיאבון, מעכל אמה
התוויות: חום גוף, שחיקה, שִגָדוֹן (גאוט), מחלות עור, מחלות דם וכבד, סוכרת, עודף משקל
קבוצות אליהן הוא משתייך: ואיה סטהפנה (משמר חיים), דאהה פרשמנה (מרגיע תחושת צריבה), טרישנה ניגרהה (נוגד צמא), סטניה שודנה (מטהר חלב אם), טריפט גהנה (מפחית עודפים)
פורמולות קלאסיות חשובות: גודוצ’י סאטווה, רסיאנה צ’ורנה (לחיזוק מערכתי), אמריט אוטרה קוואט (לחום), צ’טור בהדרה קוואט (לחום ואמה), פנצ’ טיקט גהריט (לטיהור דם ומחלות עור), קאישור גוגולו (לגאוט), נימבדי צ’ורנה (לטיהור דם, מחלות עור, גאוט)